راهنمای ناشتایی برای انجام آزمایش ها

رعایت ناشتا بودن طی یک زمان مشخص برای انجام برخی آزمایش ها مانند قند خون ناشتا، تری گلسیرید و … الزامی است زیرا خوردن غذا می تواند منجر به تغییر در مقادیر بعضی از آزمایش ها شود. دستورالعمل ناشتایی

اگر پزشکان محترم یا همکاران ما در آزمایشگاه از شما بخواهند که در وضعیت ناشتا برای انجام آزمایش مراجعه کنید، لطفاً موارد زیر را رعایت کنید:

  • 10تا 12 ساعت پیش از مراجعه به آزمایشگاه هیچ گونه خوراکی یا آشامیدنی (بجز آب) میل نکنید ( زمان ناشتایی باید از شب قبل از آزمایش شروع شود، زیرا مقادیر طبیعی تست ها مربوط به نمونه هایی هستند که بعد از استراحت و خواب کافی در اوقات صبح تهیه شده اند.)
  • تا حد امکان صبح ها (ترجیحاً پیش از ساعت 9) و بعد از خواب و استراحت کافی به آزمایشگاه مراجعه کنید، زیرا فعالیت های روزمره بر نتایج برخی تست ها اثر می گذارند.
  • در صورتی که آزمایش های مربوط به چربی خون مثل تری گلیسیرید درخواست شده باشد، مدت زمان ناشتایی لازم حداقل 12 ساعت و حداکثر 14 ساعت است.
  • از نوشیدن آب میوه، چای و قهوه طی مدت ناشتایی بپرهیزید، البته نوشیدن آب بلامانع است (مگر آنکه عدم مصرف آن توسط پزشک یا همکاران آزمایشگاه تذکر داده شده باشد.)
  • در مدت ناشتایی از استعمال دخانیات، جویدن آدامس و تمرین های بدنی و ورزش پرهیز کنید. این موارد ممکن است منجر به تحریک سیستم گوارش و تغییر در نتایج آزمایش ها شود.
  • در مدت ناشتایی می توان مسواک زد.
  • برای پیشگیری از تاثیر گرسنگی زیاد، نباید بیش از 16 ساعت در حالت ناشتا باقی بمانید.
  • پس از نمونه گیری می توانید رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را آغاز کنید.
  • برای پیشگیری از ایجاد کبودی در محل خونگیری، آرنج خود را صاف نگه دارید و مدت 5 دقیقه محکم با پنبه روی محل خونگیری فشار وارد کنید. خم کردن آرنج ممکن است احتمال کبودی را افزایش دهد.

آزمایش هایی که انجام آنها به حداقل4 ساعت ناشتا بودن نیاز دارید:

اوره، اسیداوریک، آلدولاز (برای بررسی اختلالات عضله)، آمینواسیدها (در شیرخواران).

آزمایش هایی که انجام آنها به 8 تا 10 ساعت ناشتا بودن نیاز دارید:

 فسفر، کلسیم، GGT، تست تحمل لاکتوز، لیپاز (برای تشخیص انسولینوما و اختلالات متابولیسم چربی و قندی ها) PTH (برای بررسی علت افزایش و یا کاهش کلسیم)، Anti-GBM Ab (برای تشخیص التهاب کلیه ناشی از بیماری های خود ایمنی یا سندرم گود پاسچرز)، اسید فسفاتاز، IGF-I، ویتامین A.

آزمایش هایی که انجام آنها به 10 تا 12 ساعت ناشتا بودن نیاز دارید:

آهن، TIBC، گلوکاگون (برای ارزیابی فعالیت پانکراس)، کالسیتونین (برای تشخیص سرطان مدولاری تیروئید)، هموسیستئین، آمینواسید (در بزرگسالان).

آزمایش هایی که انجام آنها به 12 تا 14 ساعت ناشتا بودن نیاز دارید:

کلسترول، تری گلیسیرید، گاسترین، آپولیپوپروتئین ها.